• Här hittar du allt du behöver veta om ditt spår:

    ADVANCED CHOIR

  • ADVANCED CHOIR's läger börjar lördag den 16 juni. Under några intensiva heldagar repeterar kören tillsammans och i mindre grupper på sin repertoar, med sikte på flera uppträdanden, inte minst till AVSLUTNINGSKONSERT II, onsdag den 20 juni.

     

    Ladda ner ditt schema för ADVANCED CHOIR här.

  • 10:30 - 13:00

    Registrering (Konserthuset)


    12:00 - 13:00

    Lunch (Hvitfeldtska matsalen)


    13:30 - 15:1 5

    Tutti (Hvitfeldtska Södra)


    15:30 - 17:15

    Stämrep (Hvitfeldtska Södra)


    17:30 - 18:30

    Middag (Hvitfeldtska matsalen)

     

    18:30 - 19:30

    INVIGNINGSKONSERT (Konserthuset)

    09:30 - 12:00

    Tutti (Vasaaulan)


    12:15 - 13:15

    Lunch (Konserthuset)


    13:15 - 14:45

    Stämrep (Hvitfeldtska Södra)

     

    15:15 - 17:00

    Tutti (Vasaaulan)


    17:15 - 18:15

    Festivalkörsrepetition (Vasaaulan)

     

    18:30 - 19:30

    Middag (Konserthuset)


    20:00 - 21:45

    Filmvisning (Konserthuset)

    09:45 - 12:15

    Tutti (Vasaaulan)

     

    12:15 - 13:15

    Lunch (Konserthuset)


    13:45 - 15:30

    Stämrep (Hvitfeldtska Södra)


    16:00 - 17:00

    Tutti (Vasaaulan)


    17:30 - 18:30

    lnspirationskonsert (Konserthuset)

     

    18:30 - 19:30

    Middag (Konserthuset)

    09:00 - 10:10

    Tutti (Konserthuset)

     

    10:15 - 11:00

    Tutti (Konserthuset)

     

    11:15 - 12:15

    Lunch (Konserthuset)

     

    12:30 - 14 :00

    Genrep (Scandinavium)

     

    15:00 - 16:30

    FESTIVALKONSERT (Scandinavium)

     

    17:15 - 18:30

    Tutti (Hvitfeldtska Södra)


    18:30 - 19:30

    Middag (Konserthuset)


    19:30 - 20:15

    Konsert med Simbi (Konserthuset)

    09:45 - 12:00

    Genrep (HSM )

     

    12:30 - 13:30

    AVSLUTNINGSKONSERT I (HSM )


    14:00 - 15:00

    Lunch (Konserthuset)

     

    16:30 - 17:00

    Genrep (Konserthuset)

     

    17:00 - 18:00

    Sandwich (Konserthuset)

     

    18:00 - 19:30

    AVSLUTNINGSKONSERT Il
    (Konserthuset)

  • Repertoar

    ADVANCED CHOIR

     

    Antognini: What is my praise, sats 1 ur A prayer to mother earth
    Orff: O Fortuna ur Carmina Burana
    Larsson: Vem spelar på en pipa, sats 2 ur Förklädd Gud

    Bob Chilcott – The making of the Drum – The Skin
    Moira Smiley (arr) - Bring me little water Silvy

    Clear Bandit/Larsson: Symphony

    Körledare

    Cecilia Martin-Löf

     

    Cecilia är konstnärlig ledare för Lunds akademiska kör och Palaestra vokalensemble och leder just nu arbetet med Sveriges Ungdomskör. Cecilia är en erfaren kördirigent som bland mycket annat också varit chefdirigent för Danska Radions flickkör och arbetat med radiokörerna i Stockholm och Köpenhamn.

     

  • VIKTIGA PLATSER UNDER LÄGRET

    Repetitioner, aktiviteter och konserter under lägerdagarna äger rum på olika platser runt om i centrala Göteborg, t. ex. 1. Göteborgs Konserthus, 2. Musikhögskolan HSM, 3. Hvitfeldtska Gymnasiet (Södra), 4. Hvitfeldtska Gymnasiet (Norra), 5.

    Studenternas Hus, 6. Världskulturmuseet, 7. Trädgårdsföreningen, 8. Scandinavium och 9. Vasaaulan.

     

    Registrering sker på Konserthuset på Götaplatsen, och incheckning sker på Hvitfeldtskas Gymnasium.

All Posts
×