• Här hittar du allt du behöver veta om ditt spår:

    UPPER VOICES CHOIR

  • UPPER VOICES CHOIR's läger börjar lördag den 16 juni. Under några intensiva heldagar repeterar kören tillsammans och i mindre grupper på sin repertoar, med sikte på flera uppträdanden, inte minst till AVSLUTNINGSKONSERT II, onsdag den 20 juni.
     
    Ladda ner ditt schema för UPPER VOICES CHOIR här.
  • 10:30 - 13:00

    Registrering (Konserthuset)

     

    12:00 - 13:00

    Lunch (Hvitfeldtska matsalen)

     

    13:30 - 15:00

    Tutti (Hvitleldtska Södra)

     
    15:15 - 17:00

    Stämrep (Hvitleldtska Södra)


    17:00 - 18:00

    Middag (Hvitfeldtska matsalen)

     

    18:30 - 19:30

    INVIGNINGSKONSERT (Konserthuset)

    09:30 - 11:00

    Tutti (Hvitleldtska Södra)


    11:15 - 12:30

    Stömrep (Hvitleldtska Södra)
     

    12:45 - 13:45

    Lunch (Hvitfeldtska matsalen)


    14:00 - 15:15

    Tutti (Hvitleldtska Södra)


    16:00 - 17:00

    Tutti (Vasaaulan )
     

    17: 15 - 18:15

    Festivalkörsrepetition (Vasaaulan )
     

    18:30 - 19:30

    Middag (Hvitfeldtska matsalen)


    20:00 - 21:45

    Filmvisning (Konserthuset )
     

    09:30 - 10:30

    Stämrep (Hvitleldtska Södra)

     

    10:45 - 12:00

    Tutti (Hvitleldtska Södra)
     

    12:00 - 13:00

    Lunch (Hvitfeldtska matsalen)


    13:15 - 15:15

    Tutti (Vasaaulan)
     

    16:00 - 17:00

    Stämrep (Hvitleldtska Södra)
     

    17:30 - 18:30

    lnspirationskonsert (Konserthuset)

     

    18:30 - 19:30

    Middag (Hvitfeldtska matsalen)

    09:00 - 10:10

    Tutti (Konserthuset)

     

    10:15 - 11:00

    Tutti (Konserthuset)

     

    11:15 - 12:15

    Lunch (Konserthuset)


    12:30 - 14 :00

    Genrep (Scandinavium)
     

    15:00 - 16:30

    FESTIVALKONSERT

    (Scandinavium)


    17:15 - 18:30

    Tutti (Hvitleldtska Södra)


    18:30 - 19:30

    Middag (Konserthuset)


    19:30 - 20:15

    Konsert med Simbi (Konserthuset)

    09:45 - 11:30

    Genrep (HSM )


    12:30 - 13:30

    AVSLUTNINGSKONSERT I (HSM )
     

    14:00 - 15:00

    Lunch (Konserthuset)

     

    16:30 - 17:00

    Genrep (Konserthuset)
     

    17:00 - 18:00

    Sandwich (Konserthuset)

     

    18:00 - 19:30

    AVSLUTNINGSKONSERT Il
    (Konserthuset)

  • Repertoar

    UPPER VOICES CHOIR

     

    Debussy: Noël des enfants
    Whitacre: The Seal Lullaby
    Eriksson/trad: Här ligger Jorden
    Orff: O Fortuna ur Carmina Burana
    Larsson: Vem spelar på en pipa, sats 2 ur Förklädd Gud

    Clear Bandit/Larsson: Symphony

    Körledare

    Birgitta Mannerström-Molin

     

    Birgitta är verksam i Göteborg där hon leder en omfattande körverksamhet för barn och unga. 2016 blev Birgitta utsedd till årets barn- och ungdomskörledare. Hon har varit med i uppbyggnaden av El Sistema i Sverige och är idag konstnärlig rådgivare för Side by Side.

     

  • VIKTIGA PLATSER UNDER LÄGRET

    Repetitioner, aktiviteter och konserter under lägerdagarna äger rum på olika platser runt om i centrala Göteborg, t. ex. 1. Göteborgs Konserthus, 2. Musikhögskolan HSM, 3. Hvitfeldtska Gymnasiet (Södra), 4. Hvitfeldtska Gymnasiet (Norra), 5.

    Studenternas Hus, 6. Världskulturmuseet, 7. Trädgårdsföreningen, 8. Scandinavium och 9. Vasaaulan.

     

    Registrering sker på Konserthuset på Götaplatsen, och incheckning sker på Hvitfeldtskas Gymnasium.

All Posts
×